Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Maltepe Belediyesi tarafından yaptırılan, Türk dünyasının ünlü yazarı, Kırgız edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un heykeli, 89. Doğum yıldönümü olan 12 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen törenle İstanbul’un Maltepe ilçesinde açıldı.

İlçede bulunan Cengiz Aytmatov parkında yapılan açılış törenine Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda Kırgız ve Türk vatandaşı katıldı.

Cengiz Aytmatov Parkı’na Aytmatov’un heykelini yaparak ünlü edebiyatçıyı Maltepeli yaptıklarını ifade eden Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, “Bir dünya insanının 89’uncu doğum gününü kutladık. Onu Maltepe’de ağırlıyoruz ve Türklerle buluşturuyoruz. Hak ettiği yerde, Maltepe’de adını verdiğimiz parkta onu ağırlıyoruz. Onun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz ve genç kuşaklarla köprü vazifesi görmesini istiyoruz. Ümit ederim ki bu dünya yazarını bundan sonraki kuşaklara da tanıtabiliriz. Hepimizin gönlünde yer etmiş bir yazarı Maltepeli yapmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Cengiz Aytmatov’un heykelinin yapılmasından ve eserlerinin hala severek okunmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Askar Aytmatov ise, Maltepe Belediyesine ve katılan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Azeri heykel sanatçısı Senan Eynullayev’in yaptığı 360 cm eninde ve 450 cm yüksekliğindeki heykel, alkışlar eşliğinde açıldı. Yapımı 3 ay süren heykelin çevresinde, yazarın ünlü eserlerinin isimleri yer alıyor.

Resim Sergisi ve Konser Düzenlendi

Aynı gün akşam ise, Cengiz Aytmatov’un 89. doğum günü Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde resim sergisi ve konserle kutlandı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Kırgızistanlı sanatçılar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Kırgızistanlı ressamların eserlerinden oluşan, “Aytmatov’un Dünyası” sergilendi.

Etkinlikte konuşmaların ardından sahne alan Kırgızistanlı sanatçılar, yöresel kıyafetleriyle izleyenlerden büyük beğeni aldı. Yöresel enstrümanları ile Kırgız halk ezgilerinin yanı sıra, Türk halk ozanlarının da eserlerini de seslendiren Kırgız sanatçılar, izleyicilerden büyük alkış aldı.

13.12.2017