Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşunun 12. yıl dönümü, Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçiliği tarafından 5 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından da desteklenen resepsiyonla kutlandı.

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ve Askeri Ataşe Cemal Maşinoviç’in ev sahipliğinde düzenlenen törene, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhiç, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, TDBB Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Ak, diplomatik misyon temsilcileri ve Bosna Hersek’ten ve Türkiye’den çok sayıda davetli katıldı.

Askeri Ataşe Maşinoviç, burada yaptığı konuşmada, Bosna Hersek silahlı kuvvetlerinin kurulduktan kısa süre sonra hızlıca geliştiğini ve dünya çapında barış misyonlarında yer aldığını belirtti. Maşinoviç, Bosna Hersek‘in NATO‘ya üyelik sürecinin başladığını ve kısa sürede tam üyelik almayı beklediklerini dile getirdi. Bu süreçte birçok ülkenin kendilerine destek verdiğini kaydeden Maşinoviç, “Türk ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Bosna Hersek silahlı kuvvetlerinin en büyük destekçilerinden biri olmuştur. Türkiye‘ye cömert ve koşulsuz desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” Şeklinde konuştu.

06.12.2017