Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Bolu Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde düzenlenen, “Kırgızistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 19-25 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul ve Bolu’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Batken Belediye Başkanı Mamyrzhan Rakhımov, Kızıl-Kıya Belediye Başkanı Ermekbai Topchubaev, Toktogul Belediye Başkanı Marat Kalmurzaev, Karakol Belediye Başkanı Danııar Arpachiev, Balıkçı Belediye Başkanı Almaz Mambetov, Talas Belediye Başkanı Aidarbek Dzhuzupbekov, Tokmok Belediye Başkanı Zhyrgalbek Shamyraliev, Kadamjay Belediye Başkanı Bakytbek Begaiev, Uzgen Belediye Başkanı Rakhman Atadzhanov ve Nookat Belediye Başkanı Zhoomart Nurdinov katıldı.

Programın ilk günü heyet, İBB Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğünü ziyaret etti ve “Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi” konulu sunumu dinledi ve ardından saha gezisi yapıldı. Aynı gün Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’nin yapısı, işleyişi ve faaliyetlerini anlatan sunum izlendi.

Program ikinci günü, Bağcılar Belediyesi ziyareti ile devam etti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile bir araya gelen katılımcılar, belediye Meclis’inin işleyişi hakkında bilgi aldı ve belediyelerde ‘Finans Yönetimi’ konulu sunumu dinlendiler. Aynı gün öğleden sonra TOKİ İstanbul Hizmet Binası ziyaret eden heyete “Kentsel Dönüşüm Projeleri” konusunda sunum ve bilgilendirme yapıldı.

Programın üçüncü günü Kırgız Belediye Başkanları, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından heyete “Belediyelerde Emlak Vergisi ve Tapu İşlemleri” konulu sunum yapıldı.

TDBB Ziyaretinde Kardeş Şehir İmza Töreni Gerçekleştirildi

Aynı gün heyet, TDBB’yi de ziyaret etti ve TDBB Yürütme Kurulu üyeleri ile bir araya gelerek fikir alış verişinde bulundu. Ziyaret kapsamında Şahinbey Belediyesi ile Kırgızistan’ın Tokmok Belediyesi arasında ‘Kardeş Şehir Protokolü’ imza töreni gerçekleştirildi.

Programın dördüncü günü Sancaktepe Belediyesi ziyaret edildi. Heyet burada Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’le bir araya geldi. Ziyarette, İki ülke belediyelerinin çalışmalarındaki benzerlik ve farklılıklar üzerine bir sohbet gerçekleştirildi. Görüşmede ayrıca Sancaktepe Belediyesi ile Balıkçı Belediyesinin Kardeş Şehir olması hususunda mutabakat sağlandı. Daha sonra “Kentsel Dönüşüm Projeleri” konulu sunum dinlendi ve saha gezisi yapıldı.

Programın beşinci günü Bolu ayağında ise, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu eşliğinde heyet, Bolu Belediyesi’nin İç mekân bitki üretim ve bakım seralarını gezdi. Heyete ayrıca, Bolu Abant Gölü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı tanıtım merkezinde ‘milli parkların yönetimi ve sürdürülebilirliği’ konulu sunum yapıldı.

Kardeş Şehirler Buluşması ve Sertifika Töreni Bolu’da Yapıldı

Programın son günü akşamı Bolu Öğretmen evinde kardeş şehirler buluşması ve sertifika töreni yapıldı. Törene, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yanı sıra, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Talas (Kayseri) Belediye Başkan Yardımcısı A. Rıza Karakullukçu ve Kırgızistan belediye başkanları heyeti katıldı.

Bolu Belediye Başkanı Alaadin Yılmaz törende yaptığı konuşmada, “Sizleri Bolu’da görmekten ve ağırlamaktan çok büyük şeref duyduk. Biz Bolu Belediyesi olarak Köroğlu’nun yaşadığı bütün şehirlerle kardeş oluyoruz. Kırgızistan’dan da Uzgen Belediyesi ile kardeşiz. Siz burada bizim misafirimiz değil ev sahibisiniz. Bolu 300 bin nüfusu, arazisinin yüzde 65’ini oluşturan orman varlığı ve 200 kadar gölü ile dört mevsimin en belirgin olarak yaşandığı şehirlerden biridir. Onun için biz Bolu’ya tabiatın kalbi diyoruz. Bu diyaloglarımız kalıcı olsun istiyoruz. Sizleri Bolu’da yürekten kucaklamaya her zaman hazırız” ifadelerini kullandı.

Kardeş şehir Özgen Belediye Başkanı Rakhman Atadzhanov ise, “Bu gün bizi burada bir araya getiren ve bu programın yapılmasına vesile olan TDBB’ye teşekkür ediyorum. Bu program bizim için çok faydalı oldu. Böyle programlarla Türkiye’de yerel yönetimlerin neler yapabildiğini görmüş olduk. Çok güzel çalışmalar yapılmış. Bolu tabiat ve iklim olarak Kırgızistan’a çok benziyor. Yeşili çok, suyu bol, havası temiz, yaşanılabilir güzel bir şehri görmüş olduk” diye konuştu.

Talas Belediye Başkanı Aidarbek Dzhuzupbekov da, “Heyeti adına bu program için çok teşekkür ederek, Türkiye’nin gelişmesini yakından takip ediyoruz. İki yıl önce Türkiye’ye gelmiştim. Ama bugün görüyorum ki Türkiye gelişmeye devam etmiş. Biz Türkiye’nin dünyada söz sahibi bir ülke konumunda olmasını istiyor ve destekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından kapanış yemeği ve heyet üyelerine katılım sertifikalarının takdimi ile program tamamlandı.

Kırgızistan heyeti Cumartesi günü İstanbul şehir turunun ardından ülkelerine döndü.

26.11.2017