Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Şahinbey Belediyesi ile Tokmok Belediyesi (Kırgızistan) arasında, 22 Kasım 2017’de TDBB merkezinde düzenlenen törenle Kardeş Şehir protokolü imzalandı.

Törene, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TDBB Yürütme Kurulu üyeleri Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Tokmok Belediye Başkanı Zhyrgalbek Shamyraliev ve TDBB Kırgızistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı heyeti katıldı.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu törende yaptığı konuşmada, Tokmok Belediyesi ile atılan imzalar sonrasında iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini belirterek, “Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin koordinatörlüğünde Şahinbey Belediyesi ile Kırgızistan’ın Tomok Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzaladık. Zaten var olan tarihi kardeşliğimizi imzaladığımız bu protokolle imza altına almış olduk. Kardeş belediye olmamıza vesile olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Genel Sekreter Fatih Solak’a ve tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Şahinbey ile Tokmok arasında birçok benzer noktalar bulunuyor. Özellikle ikisi de tarihi şehir olması hasebiyle benzer özellikle sahipler. Bu protokol sonrasında yapacağımız işbirliği ile kalıcı projeler ortaya çıkaracağımıza inanıyorum. Bu iş birliğimiz ile ülkelerimiz arasında kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin daha da gelişmesini diliyorum” dedi.

Tokmok Belediye Başkanı Zhyrgalbek Shamyraliev de, Şahinbey Belediyesi ile birlikte önemli çalışmalara imza atacaklarını ifade ederek, “Öncelikle Şahinbey Belediyesi ile bizleri kardeş şehir yapan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Genel Sekreter Fahri Solak’a teşekkür ediyorum. Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin sayesinde Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan arasında önemli işler yapılmaktadır. Bu yolda biz de Şahinbey Belediyesi ile birlikte önemli bir imza atacağımızı düşünüyorum. Şahinbey Belediyesi ile Tokmok Belediyesi arasında 2 yıldır çalışmalar yürütüyoruz. Attığımız bu imza ile yaptığımız bu çalışmaları çok daha ileriye taşıyacağız. Atılan imzalar sayesinde her iki belediye arasında kardeşlik ve dostluk devam edecektir” diye konuştu.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, iki belediyenin yakın işbirliği içerisinde olacağına dikkati çekerek “Bunun bir başlangıç olmasını ve yeni kardeş şehir ilişkileriyle devam etmesini diliyorum. Şahinbey Türkiye’nin en eski ve tarihi birçok mirası içinde barından kentlerden biridir. Tomok da Kırgızistan’ın en eski şehirlerinden bir tanesidir. Bu iki belediyenin çok sayıda ortak projeyi başarıyla birlikte yürüteceğine inanıyorum. Her iki belediye başkanına da yakın iş birlikleri için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

23.11.2017