Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin Sırbistan Sancak Bölgesindeki üye belediyelerinden Tutin’in Belediye Başkanlığını yürütürken, 11 Ekim 2017’de elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden merhum Şemsudin Kuçeviç, TDBB Yönetim Kurulu üyesi Bayrampaşa Belediyesi ev sahipliğinde, 18 Kasım 2017 Cumartesi günü Barbaros Camii’nde okunan mevlit ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla anıldı.

Anma programına, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Lajiç, Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husovic, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Tutin Belediye Başkanı Kenan Hot, Boşnak Milli Konseyi Başkanı Süleyman Ugljanin, Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Fejzic, Sırbistan Riyaset Başkanı Sead Nasufoviç, Kuçevic’in eşi Bedrija Kuçevic, kızları ve Sancak’tan yakınlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Kur’anı Kerim tilavetiyle başlayan program, Şemsudin Kuçeviç’in hayatından kesitlerin sunulduğu kısa film gösterimiyle devam etti. Ardından Gülistan isimli Boşnak ilahi grubu sahne aldı.

Anma programında konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Sancaklı kardeşlerimiz, Avrupa’nın ortasında kendi dinleri ve kültürleriyle, barışın ve istikrarın sembolü olarak görülmelidir. Cumhurbaşkanımızın son seyahatlerinde Sırbistan Cumhuriyetiyle imzalanan anlaşmaların önemli bir kısmı Sancak’taki kardeşlerimizin ekonomik refahlarını sağlamaya yöneliktir. Sancaklı kardeşlerimiz de çalışkanlıklarıyla, zengin kültürleri ve dini hassasiyetleriyle Sırbistan’da ve hatta Karadağ’da ülkelerinin refah ve barışının anahtarı haline gelmişlerdir” dedi.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de, Tutin’e uzun yıllar Belediye Başkanı olarak hizmet etmiş Merhum Şemsudin Kuçeviç’in, Sancak Müslümanları ve Balkan coğrafyası için göstermiş olduğu yoğun çabayı anlatarak, Kuçeviç’in Türkiye ile Sancak arasındaki sevgiyi, kardeşliği kuran bir köprü olduğunu söyledi.

19.11.2017