Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu üyesi Kırşehir Belediyesi, kardeş şehri Bosna Hersek Olovo’da yaptıracağı Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi’nin temeli 3 Kasım 2017 Cuma günü düzenlenen törenle atıldı.

Olovo’da düzenlenen törene, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Olovo Belediye Başkanı Dzemal Memagic, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar, Saraybosna Müftüsü Enes Ljevakovic ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, törende yaptığı konuşmada, Olovo ile Kırşehir’in 2013 yılında “kardeş şehir” olduğunu anlattı. Bahçeci, Olovo’dan gelen talep üzerine burada sadece cami değil, yanında lojman, misafirhane, şadırvan, derslikler ve nikah salonu da yapılacağını söyledi. Bugün atılan temelin bir başlangıç olacağını kaydeden Bahçeci, “Bu eser sayesinde kardeşliğimiz daha da pekişecek, birlikte faaliyetlerimiz daha da artacak” ifadesini kullandı.

Olovo Belediye Başkanı Dzemal Memagic de temeli atılan caminin gelecek nesillere miras kalacağını ve Olovo-Kırşehir iş birliğinin anıtı olacağını vurguladı.Türk halkına ve Kırşehirlilere destekleri için teşekkür eden Memagic, “Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bosna Hersek’in diğer bölge ülkeleri ile aynı imkanlara sahip olması için verdiği destek için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından inşaat alanına geçilerek, dualar eşliğinde Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camisi’nin temeli atıldı.

Cami hakkında

Toplam bin 520 metrekare alan üzerine yapılması planlanan cami ve külliye, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyacak. Külliyenin ana işlevini oluşturacak ve aynı anda 400 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami, tek kubbeli ve klasik form üzerine inşa edilecek. Külliye içinde caminin yanına inşa edilecek iki katlı binada ise idari ofis, misafirhane ve nikah salonu bulunacak. Tek minareli olarak tasarlanan caminin avlusunda ise yöresel taşlarla tasarlanmış bir şadırvan ve havuz yer alacak.

04.11.2017