Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu üyesi Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ’Uluslararası Mersin Açık Satranç Turnuvası’, 12 ülkeden 167 sporcunun katılımıyla 22-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Mersinde yapıldı.

Turnuvaya Türkiye’nin yanı sıra, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Ukrayna, Rusya, İran, Irak, Mısır, Gürcistan, Moldova ve Suriye’den sporcular katıldı. Turnuvaya, 6 Uluslararası Büyükusta (GM), 6 Uluslararası Usta, 6 Fide Usta (FM), 2 Usta Adayı (CM) olmak üzere 20 unvanlı sporcu da katıldı. Turnuva, A ve B olmak üzere iki kategoride gerçekleşirken, kazanan sporculara toplam 47 bin 100 TL ödül verildi. A kategorisinde birincilik ödülü 7 bin TL iken, B kategorisinde birincilik ödülü 2 bin TL oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Servet Tazegül Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde, A kategorisinde Azerbaycan’dan katılan Nijat Abasov birinci, Vugar Rasulov ikinci olurken, yarışmaya Ukrayna’dan katılan Konstantin Tarlev üçüncü olarak ödüllerini Başkan Vekili Hikmet Koç’tan aldılar.

B kategorisinde birinci Abdullah Özbilici, ikinci Erdinç Çelik ve üçüncü Sefa Var oldu. Sporculardan Ekin Barış Özenir ve Nazmi Can Doğan da sergiledikleri başarılı performansları ile ilk Uluslararası Usta ‘IM’ (International Master) unvanını elde etmeye hak kazandılar.

Turnuvaya Türkiye’den katılan sporculardan Ekin Barış Özenir, Nazmi Can Doğan ve Babageldi Anneberdiyev, A kategorisi ’En İyi Türk Sporcu’ dalında dereceye girerek ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel’den aldılar.

29.10.2017