Yunusemre Belediyesi tarafından düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı, “3. Uluslararası Yunus Emre Günleri”, 16-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yapıldı.

“3. Uluslararası Yunus Emre Günleri” etkinliğinde, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Endonezya, Kenya, Kırgızistan, Makedonya, Moritanya, Somali, Türkmenistan ve Suriye’den gelen konuklar Manisa’da ağırlandı.

Etkinlikler kapsamında Uluslararası Misafir Öğrenciler Ülke Tanıtım Stantları açılışı yapıldı. 13 farklı ülkeden yaklaşık 50 öğrencinin katıldığı etkinlikte, misafir öğrenciler kültürlerini yansıttı. Yaklaşık bir hafta süren etkinliklerde, Yunus Emre temalı resim sergileri açıldı ve faklı alanlarda Yunus Emre sahneleri kuruldu ve konserler verildi

3 Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu Yapıldı

Etkinlikler kapsamında ayrıca Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu yapıldı. İki gün süren sempozyumda alanında uzman yaklaşık 50 akademisyen Ünlü Türk Düşünürü Yunus Emre’nin öğretilerini, hayat felsefesini, Allah aşkını anlattı.

Uluslararası Yunus Emre Günleri’nin gala yemeğinde konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Yunus Emre söyleyişi, yaşayışı, düşüncesi ile 800 yıl öncesinden günümüze ışık saçan bir zattır. Organizasyonu 3 yıl önce Yunus Emre’nin ismini taşıyan bir belediye olarak, bu değerler artık biraz daha gün yüzüne çıkarılmalıdır diyerek başlattık. Organizasyon kapsamında Toplantılar, müzikal faaliyetler, bilimsel çalışmalar, sempozyumlar düzenliyoruz. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz etkinliklere 21 tane Türk üniversitemizden, 9 farklı ülkeden bilim insanı katıldı. 90 civarında bildiri özeti geldi. Bunun 40 tanesi seçildi. Bilimsel ve akademik çalışmalar kitap olarak basılacak. Bizler Yunus Emre’nin ışığından giderek bu çalışmalara devam edeceğiz. Orta Asya’dan Balkanlara kadar kardeş ülkelerimizden kardeşlerimiz aramızda. Programlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

22.10.2017