Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Esenler Belediyesi ev sahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, şehir ve insan hayatına yönelik yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının iş birliğini geliştirmelerine destek olmak amacıyla, 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında “Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi” İstanbul’da düzenledi.

Aralarında Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Filistin, Makedonya, Sırbistan, Lübnan, Pakistan, Kenya, Somali, Rusya ve Ukrayna’nın da bulunduğu 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen Zirvenin özel oturumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli mesajlar verdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Milletvekilleri Burhan Kuzu, Ahmet Hamdi Çamlı, Nureddin Nebati ve Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, çok sayıda üniversite rektörü ile kalabalık bir davetli topluluğunun katıldı.

3 gün süren zirvede, 17 konu başlığı altında 35 panelde 157 sunum yapıldı. Zirvede katılımcı sivil toplum kuruluşlarının stantları da yer aldı. Böylelikle bu alanda katılımcılara birebir görüşme imkânları sağlanarak, topluma fayda sağlayabilecek projelerin hayata geçirilmesine, bilgi ve deneyimlerin karşılıklı olarak aktarılmasına katkı sağlandı.

23.10.2017