Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Fatih Belediyesi, Ümraniye Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, “Akıllı Belediyecilik ve Siber Güvenlik” konulu uzman eğitimi programı, 7 farklı ülkeden 13 uzmanın katılımı ile 15-21 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Kosova Ovası Belediyesi (Kosova) çalışma Uzmanı Agron Breznica, Ferizaj Belediyesi (Kosova) Bilgi Teknolojileri Uzmanı Fitor Haziri, Kamza Belediyesi (Arnavutluk) Halkla İlişkiler Uzmanı Adrian Mziu, Kukes Belediyesi (Arnavutluk) Gençlik Politikaları Uygulama ve Proje Ofisi Direktörü Njazi Hoxha, Nalayh Belediyesi (Moğolistan) Meclis Müdürü Ganbaatar Manaljav, Nalayh Belediyesi (Moğolistan) Halk Güvenliği Müdürü Batmagnai Bayarkhuu, Bihaç Belediyesi (Bosna Hersek) Bilgi İşlem Daire Başkanı Damir Zjakic, Moldova Belediyeler Birliği (CALM) Bilgi Teknolojileri Uzmanı Palii Alexandru, Cazanesti (Moldova) Belediye Başkanı Sirbu Vasile, Narın Belediyesi (Kırgızistan) Proje Uzmanı Nurbek Omurzakov, Oş Belediyesi (Kırgızistan) Kentsel Çalışmalar ve Ulaşım Birimi Uzmanı Dinirlan Satygulov, Petnica Belediyesi (Karadağ) Başkan Danışmanı İsmet Latic, Petnica Belediyesi (Karadağ) Bilgi Teknolojileri Danışmanı Jasmin Kuluglija katıldı.

Programın ilk günü heyet İSBAK’ı ziyaret etti. Burada heyeti İSBAK Etüt ve Planlama Müdürü Murat Mustafa Harman karşıladı ve ‘Yerel Yönetimlerde Akıllı Ulaşım Uygulamaları’ konulu sunum yapıldı. Programın ilk günü öğleden sonra heyet İstanbul Tarihi Yarımada’yı gezdi.

Programın ikinci günü heyet Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret etti. Zeytinburnu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Yusuf Kırdemir ve Proje Yöneticisi Harun Talha Ayanoğlu’nun  yaptığı ‘Zeytinburnu Belediyesi Akıllı Belediyecilik Uygulamaları’ konulu sunumu dinledi. Aynı gün heyet TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezindeki ziyarette, Fordefence Bilişim Şirketi’nden, Satış ve Pazarlama Direktörü Tarık Üstüner ve Fehmi Genç Heyete “Yerel Yönetimlerde Siber Güvenlik” ve “Dijital Delil İncelemeleri ve Vaka Analizi” konularında sunum yaptılar. Heyet aynı gün akşam saatlerinde TDBB ev sahipliğinde Zeytinburnu Belgradkapı Sosyal Tesisleri’nde, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la akşam yemeğinde bir araya geldi.

Programın üçüncü günü Fatih Belediyesi ziyaret edildi ve Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Erhan Oflaz tarafından Fatih Belediyesinin Coğrafi Bilgi Sistemi kullanımı konusunda sunum yapıldı.

Akıllı Belediyecilik ve Siber Güvenlik Uzman eğitimi Programı’nın dördüncü günü Pendik Belediyesi ziyareti ile devam etti. Heyet Pendik Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı Rüveyda Güzel tarafından karşılandı. Pendik Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “5 Boyutlu Kentsel Dönüşüm Kavramına Yenilikçi Bakış” toplantısına katılan heyet üyeleri, program sonrasında Pendik Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Üstün Murat Yıldız tarafından “Siber Güvenlik, Elektronik İmza, Dijital Evrak” konularında bilgilendirici bir sunum aldı. Aynı gün heyet, Ümraniye Belediyesi’ni de ziyaret etti. Ümraniye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Halil İbrahim Emek heyeti karşıladı ve “Ümraniye Belediyesinin Akıllı Harita ve Afet Bilgi Sistemi” hakkında sunum yaptı.

Programın beşinci günü olan 20 Ekim 2017 tarihinde heyet BELBİM’de Ürün Yönetimi ve Pazarlama Müdürü Tuğba Narol’un “İstanbul Kart Uygulaması” konulu sunumunu dinlendi. Aynı gün heyet, Panorama 1453 Tarih Müzesini, Türk Dünyası Kültür Evlerini ziyaret etti.

Heyet daha sonra TDBB’yi ziyaret ederek, Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile bir değerlendirme toplantısı yaptı. Solak toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu tür programlarla farklı ülke ve bölgelerden birçok uzman bir araya gelmiş oluyor. Hem uzmanlar eğitim almış oluyor hem de Moğolistan’dan Balkan ülkelerine kadar olan geniş coğrafyada kardeşlik bağları kuruluyor. TDBB olarak bu programları düzenleme amacımız hem uzman eğitimini sağlamak hem de bu büyük coğrafyada kardeşlik bağlarını güçlendirmektir. Kurulan bu kardeşliklerin, dostlukların bir başlangıç olmasını ve devam etmesini dilerim. Dünyanın farkı bölgelerinden gelip programa katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum” dedi. Toplantı karşılıklı değerlendirmelerin ardından, Katılım Sertifikalarının takdimi ile sona erdi.

Programın son günü olan 21 Ekim 2017 tarihinde katılımcılar İstanbul’da şehir turu yaptıktan sonra ülkelerine döndü.

21.10.2017