Destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu, Safranbolu Belediyesi tarafından “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla düzenlenen “18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” ödülleri, 30 Eylül 2017 tarihinde Safranbolu’da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine, Karabük Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Ürkmezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Enver Arslan, Yeşilçam sanatçıları, ödül alan yönetmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinde, profesyonel dalda Asuman Fırtına’nın yönettiği “Üç eşik, doğum/düğün/ölüm” isimli belgesel birinci, Elif Ertürk’ün yönettiği “Ağaçeriler” isimli belgesel ikinci ve Fikret Fırat’ın yönettiği “Kollarımdaki Yaşam” isimli belgesel üçüncü oldu.

Amatör Film kategorisinde ise Savaş Yavuz’un yönettiği “Koncolos” birinci, İbrahim Aybek’in yönettiği “Musahip” ikinci, Zeynep Altay’ın yönettiği “Kıllıt” isimli belgesel ise üçüncü oldu. Kazakistan’lı yapımcı, yönetmen Prof. Dr. Sergey Azimov’a Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün verildiği törende ayrıca, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) özel ödülüne Töre Ercan yönetmenliğindeki “Mutfağın Ötesi” eseri layık görüldü.

Festival kapsamında düzenlenen, 18. Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması da sonuçlandı. 655 katılımcının 2.392 fotoğrafının değerlendirmeye alındığı yarışmada Altın Madalyayı Vietnam’dan Minh Ngo Thanh, Gümüş Madalyayı Bangladeş’den Sohel Parvez Haque, Bronz Madalyayı İran’dan Amir Hossein Kamali, Safranbolu Özel Ödülünü ise Türkiye’den Sadun Yalçın almaya hak kazandı.

Ayrıca Festival kapsamında en iyi restore edilen ev ödülüne Babasultan Mahallesi’ndeki 150 yıllık Babahan Konakları layık görüldü.

Festivale, Türkiye’nin yanı sıra  Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, İran, Kazakistan, KKTC ve Vietnam’ın da aralarında bulunduğu 8 ülkeden katılım oldu.

02.10.2017