Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic, 27 Eylül 2017 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile Birlik Merkezinde bir araya gelen Bakir Sadovic, TDBB ile işbirliğini geliştirmek istediklerini, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği olarak kendilerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını belirtti. Sadovic, “Bosna Hersek ile Türkiye’deki belediyelerin bir araya gelmesinde TDBB büyük bir rol oynuyor. İki ülkenin yerel yönetimlerinin koordinasyonunu sağladığı için TDBB’ye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Sadovic, ayrıca “Türkiye öncülüğünde Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü bir model oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu bölge için çok yaralı bir gelişme olarak görüyoruz. Bu nedenle Türkiye’ye çabalarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, 28 ayrı ülkeden üyesi bulunan ve somut projeler yürüten TDBB’nin nezdinde Bosna Hersek’in özel bir yeri olduğunu, en aktif çalışılan ülkelerden biri olan Bosna Hersek ile TDBB’nin farklı alanlarda çok sayıda proje yürüttüğünü belirtti. 2016 yılında, 150 kadar Belediye Başkanının katılımı ile Bosna Hersek’te gerçekleştirilen Avrasya Yerel Yönetimler Zirvesinde Orta Asya ülkelerinden gelen birçok başkanın da yer aldığını, böylece Balkanlar ve Orta Asya ülkelerinin yerel yöneticilerinin bir araya gelmesinin sağlanarak ilişkilerin gelişmesi için bir köprü vazifesi görüldüğünü ifade etti. Uzman eğitim programları ile farklı ülkelerden gelen uzmanlar, Bilgi ve tecrübe paylaşım programları ile de Belediye Başkanları arasında bir network oluşturulmaya çalışıldığını vurguladı.

TDBB’nin Bosna Hersek’te yürüttüğü projeler hakkında da bilgi veren Solak, “Doboj İstok Çocuk ve Gençlik Merkezi’ndeki kültür evlerinin açılışı yakın zamanda yapıldı. Glamoç Kültür ve Eğitim Merkezi’nin inşaatı da başladı. TDBB koordinasyonunda yaptırılan Türkçe sınıfı ve eğitim materyali temini çalışmaları artarak devam ediyor. Doboj İstok Köprü Projesi, Gorazde şehir meydanı ve Osmanlı döneminden kalma köprünün yeniden yapılması çalışmaları öne çıkan projeler arasında. Ayrıca Türkiye üye belediyelerimiz tarafından da Bosna Hersek’te çok sayıda proje gerçekleştirilmiş bulunuyor. Bu çalışmaların iki ülke ilişkilerinin gelişmesine olumlu katkı yapacağına inanıyoruz” dedi.

28.09.2017