Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Şahinbey Belediyesi işbirliğinde, Kardeş Şehir Gorazde’de (Bosna Hersek) bulunan Husein ef Djozo İlköğretim Okulunda yaptırılan Türkçe sınıfı, 18 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Gorazde’nin kurtuluş günü kutlamaları ile aynı gün yapılan Açılış törenine, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Abdulkadir Yüksel, Mehmet Erdoğan, Gorazde Belediye Başkanı Muhammed Ramavic ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Tahmazoğlu, törende yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’i ziyaretten oldukça mutlu olduğunu belirterek, “Bosna Hersek’in bizde yeri her zaman farklıdır. Yıllar önce Bosna Hersek’te bulunan Gorazde şehri ile kardeş şehir olmuştuk. Biz kardeşlerimizin yanında olmaktan her zaman gurur duyduk. Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2011 yılından bu yana yürütülmekte olan Tercihim Türkçe projesi kapsamında, biz de Türk Dünyası Belediyeler Birliği koordinasyonunda, Şahinbey Belediyesi olarak Gorazde şehrinde bulunan Husein ef Djozo Okuluna yaptırdığımız Türkçe Sınıfının bugün açılışını gerçekleştirdik. Bu sınıflarda Bosnalı çocuklarımız Türkçe öğrenerek, bizleri daha iyi tanıyacaklar” dedi. Konuşmaların ardından halk oyunları sergilenirken, Türkçe şarkılar da söylendi.

Türkçenin ikinci yabancı dil olarak okutulduğu Bosna Hersek’te 8.500 öğrenci Türkçeyi yabancı dil olarak seçti. Bosna Hersek’te ayrıca 1500 kişi de Üniversite ve kurslarda Türkçe öğreniyor. Tercihim Türkçe projesi kapsamında, Bosna Hersek’in çeşitli şehirlerinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyesi belediyeler tarafından 19 adet sınıf yaptırılarak eğitimin hizmetine sunuldu.

21.09.2017