Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı, 20 Eylül 2017 Çarşamba günü Birlik Merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Salih Aynural (Rumeli Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Osman Horata (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. A. Burçin Yereli (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Adem Esen (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi) ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

TDBB’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerle ilgili sunumla başlayan toplantı, gündem konularının görüşülmesiyle devam etti. Toplantıda, TDBB’nin uluslararası alanda yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmesinden ve giderek daha kurumsal bir işleyişe kavuşmasından duyulan memnuniyet ifade edilerek, 2017 faaliyetlerinin genel bir değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda Uzman Eğitimi, Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programları, Kardeş Şehir Buluşmaları, TDBB Yurtdışı ve Yurtiçi Temasları, Düzenlenen ve Desteklenen Sosyal, Kültürel Etkinlikler ve Fuarlar, Yeni Üyelikler, Üye Belediyeler Buluşmaları, TDBB yeni kitap ve süreli yayınları gibi çalışmalar yapılan sunumla Yüksek Danışma Kurulu Üyelerine anlatıldı.

Ayrıca toplantıda 2018 yılı içinde yapılması planlanan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunularak, TDBB tarafından yakın zamanda hayata geçirilecek olan ‘Kardeş Şehirler’ web platformunun Avrasya bölgesindeki yerel yönetimleri bir araya getirerek ilişkilerin gelişmesinde önemli rol üstleneceği ifade edildi. Kurul üyeleri ayrıca TDBB, Üye belediyeler ve işbirliği kuruluşlar tarafından Bosna Hersek’te ortaklaşa sürdürülen Türkçe sınıfı çalışmalarının da iki ülkenin geleceği açısından öneminin büyük olduğu dile getirildi.

Lisansüstü Çalışmaları Destekleme Projesi 2017 Mülakatları Yapıldı

Toplantıda ayrıca, Türkiye’deki üniversitelerde yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olan ve tez aşamasına geçen, TDBB destekleme programına başvuru yapan adayların tez konuları ve yaptıkları çalışmalar da dinlendi. Tez konuları uygun bulunan adayların isimleri belirlenerek, TDBB Yönetim Kuruluna sunulması kararlaştırıldı.

21.09.2017