Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Kartepe Belediyesi tarafından, Türk ve Balkan coğrafyasının ortak değerlerinden birçok sanatın sergilendiği “Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali”, 26-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Sırbistan’ın Sancak Bölgesi Novi Pazar şehrinde düzenlendi.

Festivale, Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Yılmaz, Başkan Danışmanı Levent Atalı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Ay, Kartepe Belediyesi Meclis Üyeleri ve sanatçılar katıldı.

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak Bölgesi’nin en büyük şehri Novi Pazar’da düzenlenen ‘Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’ne Kartepe’den 15 Sanatkâr katıldı ve 15 Geleneksel el sanatları standı kuruldu. Ayrıca Festivalde Mehteran takımının gösterisi ilgi görürken, Kartepe Halk Oyunları Ekiplerinin yaptığı gösteri de Novi Pazar’lılardan büyük beğeni aldı.

Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Ay, belediye olarak Kocaeli’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivali, kardeşlik bağlarını geliştirmek ve ortak değerleri hatırlatmak amacıyla Balkan coğrafyasına taşımaya karar verdiklerini aktardı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile işbirliği yaptıklarını belirten Ay, “Üç aydır hazırlık yapıyorduk. 26 Ağustos’ta kortej yürüyüşü ve sahne programıyla da festivali başlatmış olduk” dedi. Festivalin koordinatörlüğünü de yapan Ay, iki gün süren festivali ziyaret edenlerin, Türk ve Balkan coğrafyasının ortak değerleri olan ve unutulmaya yüz tutmuş katı sanatı, ebru sanatı, hat sanatı, çinicilik gibi sanatları uygulamalı olarak görebildiklerini ifade etti. Ay, Festivalde nakış, tel kırma ve cam üfleme gibi sanatlara da yer verildiğini belirtti.

Novi Pazar Türk Kültür Merkezi Müdürü Almira Suljevic de yaklaşık bir ay önce Kartepe Belediyesi’nde düzenlenen festivale katıldıklarını anımsatarak festivalin Sırbistan’da da ilgi görmesinden memnun olduklarını söyledi. Suljevic, festivalin önemine işaret ederek, “Kültürlerimizin benzerliği herkesin malumu. Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan değerler bizde de aynı şekilde unutuluyor. Festivalde yer alan her şeyin son derece ilginç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Daha önce dokuma tezgâhı görmemiş çocukların festival sayesinde dokuma sanatıyla da tanışma fırsatı bulduğuna dikkat çeken Suljevic, festivalin, yerel halk için ilginç bir etkinlik olduğunu ve festivalde okçuluğa da yer verilmesinin Novi Pazar halkını memnun ettiğini dile getirdi.

28.08.2017