İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Saraybosna’nın “kardeş şehir” olmasının 20. yılı dolayısıyla düzenlenen “İstanbul Kültür Günleri” etkinlikleri, 24-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yapıldı.
“İstanbul Kültür Günleri” programının açılış törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka, T.C. Bosna-Hersek Büyükelçisi Haldun Koç, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İETT Genel Müdürü Arif Emecen, İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İBB Başkan Danışmanı Mehmet Duman ve diğer davetliler katıldı.
İBB Başkanı Kadir Topbaş törende yaptığı konuşmada, Türk halkının her zaman Bosna Herseklilerin yanında olduğunu ifade etti. Topbaş, iki halkın acıları ve mutlulukları birlikte paylaştığını dile getirdi. Bosna Hersek ile Türkiye arasından tarihten gelen derin bağlar bulunduğunu ifade eden Topbaş, “Bosna ile ortak bir kader paylaşıyoruz. Tüm dünya insanları da geleceğe birlikte yürümek zorunda. Mutluluğu kendi ellerimizle oluşturabiliriz. Tüm insanlığı barışa, huzura davet etmek zorundayız. Bir medeniyet kenti olan İstanbul, farklı kültür ve inançlardan insanların asırlardır birlikte yaşadığı, kıta ve medeniyetlerin buluştuğu yerdir” dedi.
Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka ise, bir insanın asıl servetinin dostları olduğunu ve aynı şeyin şehirler için de söylenebileceğini belirterek iki şehrin kardeş oluşunun 20’inci yılını beraber kutlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kültürün insanları birbirine bağlayan en derin unsur olduğunu dile getiren Skaka, İstanbul Kültür Günleri kapsamında yapılan etkinliklerin Saraybosna’da bulunanları iyi ve güzel hissettirdiğini söyledi.
İstanbul Kültür Günleri etkinlikleri çerçevesinde tarihi Vijecnica Kütüphanesi’nde İstanbul’un farklı yerlerinden karelerin yer aldığı İstanbul temalı fotoğraf sergisi açıldı. Ayrıca İBB mehteran takımı tarihi Başçarşı’daki Sebil’den başlayıp, konser alanına kadar müzikal bir geçit töreni düzenledi. Etkinliklerde ayrıca Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sırasında açılan ateş sonucu hayatını kaybeden foto muhabiri Mustafa Cambaz’ın fotoğraflarından oluşan sergi de etkinlikler boyunca Saraybosnalılarla buluştu. Etkinlikte sahne alan İBB Orkestrası ve Motif Halk Dansları Topluluğu’nun Marmara ve Ege bölgelerine ait gösterileri de yoğun ilgi gördü. Dört gün süren İstanbul Kültür Günleri kapsamında Hakan Peker, Ziynet Sali, Coşkun Karademir ve Neşe Demir konser verdi, folklor ekipleri de gösteriler düzenledi. Saraybosna İstanbul Kültür Günleri Türk Halk Müziği sanatçıları Coşkun Karademir ve Neşe Demir’in verdiği konserle son buldu.

28.08.2017