Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilen İnegöl Belediyesi Uluslararası Kültür Sanat Festivali, 14-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bursa İnegöl’de yapıldı.

30.Kültür Sanat Festivalin’de, 11 yurt dışından konuk ekip, 8 yerel dernek ekibi, sahne aldı. Yurt dışından, Adıge, Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Kazakistan, Karadağ, Kırgızistan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Makedonya ekipleri festivale renk katarken, yurt içinden de; Bayburtlular Kültür Derneği, Şavşat Kültür Derneği, Rumeli Kültür Derneği, Kafkas Folklor ve Kültür Derneği, Bal-Göç Kültür Derneği, Romanlar Kültür Derneği, Ertuğrulgazi Kültür Derneği, Ahıska Türkleri Kültür Derneği olmak üzere 8 yerel dernek gösteriler düzenledi.

Halk Dansları Yarışması

İnegöl Belediyesi’nin düzenlediği 30’uncu Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında bu yıl 5’incisi düzenlenen “Altın Mobilya Halk Dansları Yarışması” büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Tüm ekiplerin performanslarını sunduğu yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucu Makedonya Birinci oldu. Adige’nin ikinci, Kırgızistan’ın üçüncü olduğu yarışmada, Kosova’ya ise mansiyon ödülü verildi.

Kardeş Şehirler İnegöl’de Ağırlandı

Festival kapsamında ayrıca İnegöl Belediyesi’nin kardeş şehirlerinin belediye başkanlarını da İnegöl’de ağırlandı. Adige Cumhuriyetinden gelen Tahtamukay Belediye Başkanı Ali Neuzhrok, Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susiç ile Kosova Mitroviça Belediyesi’nden gelen Başkan Yardımcıları Erol Zekeriya ve Faruk Muyka İnegöl’de festivale katıldı.

Festival, Pazar akşamı Mustafa Keser konseri ile son buldu. Festivalin son günü kısa bir konuşma yapan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “10 günden beri çok güzel bir festival gerçekleştirdik. Festivalin ana gayesi birlik ve beraberlikti. Ülkemizin ve dünyanın buna çok ihtiyacı var. Bütün renkleri gördük. Gerçekten hoş bir festival oldu. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

24.07.2017