Keçiören Belediyesi tarafından Doğumunun 125. yılında ünlü Kazak şairi Mağcan Cumabayev adına yapılan anıt, 19 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Botanik Parkı içerisinde yer alan Türkiye’deki tek Mağcan Cumabayev anıtı için düzenlenen törene, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve davetliler katıldı.

Törende Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanana kadar şair Mağcan Cumabayev’in şiirlerinin yasak olduğunu hatırlatarak, “Türk dünyasının birlik ve beraberliğini derinden hissetmiş şair ve yazarlar toplumun vicdanıdır. Cumabayev de Kazak halkının bağımsızlığı için savaşmıştır, şiirleri Türk dünyasına derman olmuştur” dedi. Saparbekuly, Mağcan’ı sevdiren Türk hükümetine ve Kazak halkının şairlerini anıtlarla yaşatan değerli siyaset adamı Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mağcan Cumabayev’i, “vatan aşığı ve mücadele adamı” olarak tanımlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, “Onun mücadelesi kendisinden sonra gelenlere ilham olmuştur. Mücadelesi o kadar korkutmuş ki komünist Stalin ancak onu idam ederek durdurabilmiştir. Kendisini bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. İki ülke işbirliğinin devam etmesi temennisiyle bu anıtın, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe katkı sunmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Program konuşmaların ardından anıtın açılması ve Cumabayev’in anıtına karanfil bırakmasıyla son buldu.

20.02.2018