Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Kastamonu “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçildi. Kazakistan’ın Türkistan kentinde 5 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. dönem toplantısında Kastamonu, “2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edildi.

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı’nın koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultanbek Jumagulov, Azerbaycan Milletvekili Nizami Caferov, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Türkmenistan Kültür Bakan Yardımcısı Nursahet Shırımov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Gagavuz Yeri (Moldova) Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina Semionova katıldı.

Tören sonunda, daimi konseyi tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a Türk Dünyası Kültür Başkenti sembolü takdim edildi.

Daimi Konsey ayrıca, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan bakanlıklarının önerileri doğrultusunda, 2018 yılının, doğumunun 100. yılı münasebetiyle Azerbaycanlı bestekar Gara Garayev’i, doğumunun 125. yılı münasebetiyle Kazak bestekar Magjan Jumabayev’i ve doğumunun 90. yılı münasebetiyle Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’u “Anma Yılı” olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.

Toplantıya Türkiye adına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, yaptığı konuşmada, Türk Dünyası kültür başkenti uygulamasının kentlerin bir marka değeri kazanmasında önemli bir fonksiyon üstlendiğini belirtti.

Kastamonu

Yaklaşık 375 bin nüfusa sahip Kastamonu, tarihi ve kültürel yerleri ve doğasıyla ilgi çekiyor. Yüzde 65’i ormanla kaplı, geniş flora ve faunaya sahip olan Kastamonu, aynı zamanda çeşitli yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. 170 kilometrelik kıyısıyla Karadeniz’in en uzun sahil şeridinin bulunduğu Kastamonu, dünyanın en önemli kanyonlarından biri olan Valla Kanyonu, dünyanın en büyük mağaralarından Ilgarini Mağarası, Gideros Koyu ve şelaleleri gibi doğal zenginlikleriyle de biliniyor.

06.12.2017