Türkiye ve Kazakistan diplomatik ilişkilerinin 25. yılı dolayısıyla Ankara’da düzenlenen ‘Kazakistan Kültür Günleri’nin açılış konseri, 20 Ekim 2017 tarihinde Keçiören Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.
Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen konser programına Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aktoty R. Raimkulova, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Sağlık Eski Bakanı Halil Şıvgın, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut ve davetliler katıldı.
Ünlü Kazak Sanatçı Arslanbek Sultanbekov, Saltanat Dans Topluluğu, Kazak Milli Sanat Üniversitesi Folklor Topluluğu ve Kazaklı sanatçıların sahne aldığı konser programı öncesi, Kazakistan’ı anlatan fotoğraf sergisinin açılışı da yapıldı.
Kazakistan danslarından ve müziklerinden örneklerin sunulduğu gecede, Arslanbek Sultanbekov’un Dombıra şarkısı büyük alkış aldı.
Programda Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aktoty R. Raimkulova, Kazakistan’ın Büyükelçisi Abzal Saparbekuly yaptıkları konuşmalarda, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ortak değerlere işaret ederek, işbirliği ve dayanışmanın önemine işaret ettiler.
Gecenin sonunda karşılıklı hediye ve teşekkür plaketlerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile program tamamlandı.

22.10.2017